دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

پمپ آب چیست و چگونه کار می کند؟

پمپ آب وسیله ای است که در وسایل نقلیه موتوری مانند اتومبیل ، کامیون ، اتوبوس و قطار یافت می شود. این پمپ گرمای تولید شده توسط موتورهای احتراق داخلی را توزیع می کند. گرما در حقیقت شکل نهایی انرژی تلف شده هنگام کار این موتورهای موتور است.

بدون پمپ آب ، گرما می تواند در داخل موتور ایجاد شود و باعث گرمای بیش از حد موتور شود. اگر این روند ادامه یابد ، سرانجام موتور از بین می رود. به عبارت ساده تر ، پمپ با اتلاف گرما ، دما را در حد قابل قبول نگه می دارد.

داشتن پمپ آب مناسب در هر وسیله نقلیه بسیار مهم است و به همین دلیل است که هر کاربر خودرو باید از پمپ های آب آگاهی داشته باشد.

پمپ آب چیست؟


پمپ های آب مانند دیسک هستند. شکل دایره ای دارد و از ترکیبی از فولاد و آلومینیوم ساخته شده است. قسمت داخلی این دستگاه نیز با محفظه های مدور است. یک دوک نخ ریسی در وسط با چندین برجستگی قرار گرفته است که مانند دست و پا زدن قایقهای کوچک به نظر می رسد.

پمپ آب در اتومبیل کجا قرار دارد؟


معمولاً در جلوی خودرو مشاهده می شود ، که معمولاً در جلوی موتور است. می توان آن را در مقابل موتور و یا در حال نصب موتور پیچ داد. پیچ نگه داشتن پمپ آب حتی درایوهای خشن آن را در جای خود نگه می دارد.

برای اتصال این دستگاه به رادیاتور از شیلنگ استفاده می شود. در همین زمان از مجموعه دیگری از شیلنگ ها برای اتصال پمپ به موتور در یک مدار بسته استفاده می شود. سپس از کمربند فن برای اتصال اسپیندل مرکزی پمپ به خروجی موتور استفاده می شود.

پمپ آب چگونه کار می کند؟


کمربند فن فقط هنگام کار موتور چرخانده می شود. در این مرحله اسپیندل مرکزی پمپ نیز چرخانده می شود. هنگامی که اسپیندل مرکزی چرخانده شود ، برآمدگی های شبیه به دستمال نیز از نیروی گریز از مرکز استفاده می کنند و از آن استفاده می کنند و باعث ایجاد مکش می شوند.

این امر به پمپ اجازه می دهد تا آب از رادیاتور گرفته شده و سپس آن را از طریق شیلنگ ها به موتور ارسال کند. سپس آب گرمای حاصل از موتور را جذب می کند و در آنجا که سرد می شود به رادیاتور برمی گردد.

پمپ آب که در سرمایش اجزای اطراف آن نقش اساسی دارد ، به طور معمول از شش تیغه تشکیل شده است و همچنین می تواند با اتصال کفن به کف پروانه ، جریان خنک کننده را افزایش دهد ، اگرچه این بستگی به نوع خودرو نیز دارد.

برای اطمینان از عمر طولانی ، پمپ آب باید دقیقاً طراحی و ساخته شود تا در ضمن حداکثر جریان ، اصطکاک و مقاومت را به حداقل برساند.

هدف از پمپ آب چیست؟


در ابتدایی ترین سطح ، پمپ آب خودرو در اصل قلب سیستم خنک کننده است. هدف آن چرخش مداوم مایع خنک کننده موتور در کل سیستم خنک کننده است.

سیستم خنک کننده از رادیاتور به موتور و به عقب رادیاتور منتقل می شود. این سیستمی است که به رانندگان اجازه می دهد از یک اتومبیل سواری راحت و راحت با اتومبیل لذت ببرند.

این پمپ توسط موتور تأمین می شود و به طور معمول از طریق سیستم کمربندی و قرقره ای کار می کند ، اگرچه می توان از یک زنجیره چرخ دنده نیز استفاده کرد.

مهمترین مؤلفه پمپ پروانه است. کار پروانه صرف خرج کردن و گردش کولر در کل خودرو است. از لحاظ بصری شبیه به پروانه ای است که قایق را به حرکت در می آورد.

پروانه تنها زمانی می تواند مؤثر باشد که بر روی یاتاقان مهر و موم شده کار کند. اگر یاتاقان مهر و موم شروع به نشت کند ، پمپ آب به سرعت فرسوده می شود.

سوراخ های پمپ آب چیست؟


آنچه بسیاری از مردم نمی دانند این است که پمپ آب یک وسیله نقلیه دارای سوراخ گری است. در ریخته گری پمپ آب دو سوراخ وجود دارد که از آن به عنوان سوراخ گاو یاد می شود.

سوراخ بالای سر به عنوان یک دریچه هوا عمل می کند که به هوا اجازه می دهد سیستم ریخته گری را تخلیه کند و از ایجاد رطوبت در اطراف یاتاقان جلوگیری می کند.

همچنین فشار هوا را برای نگه داشتن مهر و موم افزایش می دهد. سوراخ پایین پایین وجود دارد تا مایعات جمع شده در اطراف پمپ تخلیه شود. این از یکپارچگی یاتاقان ها محافظت می کند.

علل پمپ آب از کار می افتد


اگر پمپ خراب شود ، بیشتر اوقات به دلیل عدم موفقیت در مهر و موم است ، نه به این دلیل که پروانه کار را متوقف کرده است. چندین متغیر وجود دارد که به طور معمول باعث خرابی زودرس مهر و موم می شوند.

رایج ترین درجه حرارت بالا است. مهر و موم های مکانیکی برای اطمینان از سالم ماندن مهر و موم های کربن به مجموعه های بهار تکیه می کنند. اگر موتور دائما در خارج از کشور داغتر عمل کند ، ممکن است قطعات لاستیکی از هم گسیخته شود.

الکترولیز یکی دیگر از دلایل عمده خرابی پمپ است. این یک فیلم یا تبلور را بر روی صورت مهر و موم ایجاد می کند که باعث می شود رطوبت وارد محفظه گون شود.

دلیل اصلی اصلی خراب شدن پمپ آب به دلیل ژل های افزودنی است. تعدادی مواد افزودنی شیمیایی در بازار وجود دارد که برای ارتقاء سلامت سیستم خنک کننده مناسب طراحی شده اند. متأسفانه بسیاری از این ژل ها در واقع به مهر و موم اطراف پمپ آسیب می رسانند.

مشاهده لیست قیمت پمپ آب در لینک روبرو: پمپ آب

نحوه تعویض پمپ آب


هنگامی که پمپ آب آسیب دیده ، برای شما بسیار مهم است که یک دستگاه جدید را جایگزین کنید تا از عملکرد صحیح خودرو خود اطمینان حاصل کنید. در زیر مراحل اساسی وجود دارد که می تواند به جای مناسب تعویض پمپ آب کمک کند.

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که یک پمپ آب پیدا کنید که مناسب ماشین شما باشد. سپس باید موتور اتومبیل خود را خاموش کنید. هنگامی که می خواهید تعویض پمپ را شروع کنید ، اطمینان حاصل کنید که موتور کاملاً خنک شده است.

سپس باید باتری خودرو را پیدا کنید. در این حالت اطمینان حاصل کنید که از باتری جدا شده است.
دومین موردی که شما باید انجام دهید این است که یک تابه تخلیه زیر موتور نصب کنید.

سپس باید محتویات سیستم خنک کننده را تخلیه کنید. در این حالت ، باید مطمئن شوید که محفظه خنک کننده کاملاً تخلیه شده است.
سومین کاری که شما باید انجام دهید این است که براکت های نصب کننده گزینه را پیدا کنید.

سپس باید آنها را شل کنید تا کمربندهای درایو را جدا کنید. برای از بین بردن آنها می توانید از سوکت هایی با اندازه مناسب استفاده کرده و آنها را بلند کنید. سپس ، باید هرگونه درهم و برهمی یا لوازم جانبی را از مسیر پمپ آب پاک کنید.

سپس باید با از بین بردن قرقره ، پنکه و پنکه فن موتور آن را بگیرید.
پس از آن ، باید شیلنگ های پمپ آب را جدا کنید. برای این کار می توانید از سوکت یا آچار استفاده کنید. شما باید پیچ ​​ها را شل کنید و پمپ آب را از موتور جدا کنید. آن را از محل کار خود دور کنید. به بلوک موتور نگاه کنید و یک بازرسی از آن را انجام دهید.

در صورت نیاز به تمیز کردن با استفاده از یک دستمال باید آن را تمیز کنید.
پنجمین کاری که شما باید انجام دهید این است که اگر متوجه شدید آسیب دیده یا شکسته است ، واشرهای پمپ آب را تغییر دهید. سپس باید پمپ آب جدید را تنظیم کرده و آن را در مکان قبلی پمپ قدیمی قرار دهید.

در انجام این کار ، شما باید کتابچه راهنما را برای بررسی مجدد مشورت کنید تا بتوانید کار درستی انجام دهید. سپس ، شما باید پمپ آب را با فشار خاصی بدرستی پیچ کنید.
نکته بعدی که شما باید انجام دهید این است که دوباره شیلنگ های پمپ آب را دوباره وصل کنید. شما همچنین باید هر چیز دیگری را که حذف کرده اید قرار دهید. در این حالت ، باید اطمینان حاصل کنید که کمربندها به درستی با مشخصات تنش خودرو تنظیم شده اند.

آخرین کاری که باید بکنید ، دوباره پر کردن سیستم خنک کننده اتومبیل است. در این حالت ، می توانید به محصول خنک کننده بهتر یا ضد یخ ارتقا دهید. سپس باید باتری را به عقب وصل کرده و ماشین خود را راه اندازی کنید.

اطمینان حاصل کنید که شما یک بازرسی را به منظور اطمینان از خوب بودن همه چیز انجام می دهید. با این کار شما می توانید پمپ آب خود را به درستی جایگزین کنید.

در صنعت زباله بسیار متداول است که از یک پمپ آب دست دوم خواسته شود ، به خصوص اگر یک اتومبیل فوق العاده گرانقیمت مانند الکترونیکی یک BMW باشد ، توصیه من به شما این است که اگر بخواهید همیشه پمپ های آب با کیفیت جدید بخرید.

واقعی و گران قیمت جدید شما همیشه می توانید مکانی مانند قطعات خودرو HSY ، Imparts ، Welch یا قطعات خودرو بی نظیر را امتحان کنید.

اگر وسایل نقلیه اصلی بیشتری مانند فورد ، هولدن یا هیوندای دارید ، می توانید گزینه های ارزانتری را در شرکت های بزرگ حق رای دادن مانند REPCO یا BURSONS پیدا کنید.